Trzykrotka (Tradescantia sp.) to bardzo ciekawa i wdzięczna roślina, idealna dla początkujących ogrodników do nauki rozmnażania roślin. Trzykrotka naturalnie występuje w Ameryce Południowej, gdzie płożąc się pokrywa najniższe warstwy lasów. Należy do rośliny kaomelinowate. U trzykrotki zwisłej (Tradescantia zebrina) intrygujący jest srebrny kolor, który mieni się w świetle jakby liść został obsypany brokatem. Trzykrotka naturalnie występuje w Ameryce Południowej, gdzie płożąc się pokrywa najniższe warstwy lasów. Jest łatwa w uprawie, przy czym okres wegetacyjny to dla niej czas bardzo intensywnego wzrostu. Najczęściej traktowana jest jako roślina jedno-dwuletnia, gdyż jej pokrój szybko przestaje być zwarty i atrakcyjny. Z wiekiem traci również liście u podstawy. Zazwyczaj każdego roku, w okresie wiosennym, wymaga “odmłodzenia” poprzez mocne przycięcie pędów nawet na 2,5 cm nad doniczką. Zabieg ten pobudza do wzrostu pąki uśpione w kątach liści. Często również starszy egzemplarz zastępuje się nowym pobierając ładne pędy wierzchołkowe i ukorzeniające je w nowej doniczce. Trzykrotkę można także zagęszczać poprzez przycięcie za długich pędów i umieszczanie ich w tej samej doniczce, co roślina mateczna.
Trzykrotka lubi stanowisko słoneczne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione, idealny będzie zachodni parapet. Lubi także dużo pić, ale pomiędzy kolejnym podlewaniem ziemia powinna znacznie przeschnąć. Podłoże nie może być stale wilgotne, gdyż doprowadzi to do gnicia rośliny.
Niezwykle osobliwe jest kwitnienie trzykrotki. Kwiaty pojawiają się w dni słoneczne i rozkwitnięte utrzymują się przez kilka godzin, do zachodu słońca. Zdarza się, że słoneczny poranek zachęci roślinę do wydania pąków kwiatowych, jednak zmiana pogody i nadejście chmur spowoduje uschnięcie nierozkwitłych jeszcze pąków. Kwiaty mają kolor od białego przez różowy po fioletowy w zależności od gatunku i odmiany.

Jak rozmnożyć trzykrotkę?

1. Przytnij 8-12 centymetrowe sadzonki wierzchołkowe. Przyjrzyj się łodydze – w miejscu zgrubień widać małe wypustki, są to zaczątki korzeni.
2. Oberwij kilka liści u nasady pędu, tak aby oczyścić łodygę na około 5 cm.
3. Umieść pędy w podłożu na głębokość około 5 cm, tak aby podłoże przykryło minimum jeden węzeł z zaczątkami korzonków.
4. Przez kilka pierwszych tygodni (ok. 3 tyg) ustaw roślinę w spokojnym miejscu – z dala od bezpośrednich promieni słonecznych i utrzymuj delikatnie wilgotne podłoże ale nie przelewaj!
Pędy równie chętnie ukorzeniają się w naczyniu z wodą i po 4 dniach widać już pierwsze korzonki.
Trzykrotki wyglądają niepozornie, jednak ich uprawa, dynamiczny wzrost, czy kapryśność kwiatów względem pogody, przynoszą wiele ciekawych obserwacji.

eBook: "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Czy należysz do osób, które:

posiadają rośliny w domu/mieszkaniu/lokalu, ale nie wiedzą jak sie nimi opiekować, a chciałyby mieć zieloną przestrzeń?

za pomocę roślin chcą stworzyć niepowtarzalny, egzotyczny klimat w swoim domu/mieszkaniu/lokalu?

chcą mieć codzienny kontakt z przyrodą?

lubią kupować rośliny, ale nie mają ich dłużej jak 3 miesiące?

mają pasję do poznawania roślin i dbania o nie?

Sprawdź, czy eBook o pielęgnacji roślin jest dla Ciebie KLIKAJĄC TUTAJ.

eBook "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Skorzystaj z Konsultacji Roślinnych Online:

Spotkanie online, podczas którego przedstawisz mi swoje roślinne problemy. Ocenię stan zdrowia roślin, dobiorę rośliny do Twojego wnętrza, wskażę preparaty i materiały, które warto zastosować w Twoim przypadku.

Konsultacje Roślinne Online

Jak wygląda Konsultacja?

Pisemna rozmowa ze mną – poprzez wiadomość prywatną na Instagramie/Facebooku, czy e-mail.

Karta Konsultacyjna – miejsce na fotografie roślin i opis ich dolegliwości.

Diagnoza i zalecenia – gotowe do wdrożenia informacje przekazane krok po kroku, by skutecznie wyleczyć rośliny.

Konsultacje roślinne online, to propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia w pielęgnacji swoich roślin na już, szybkiej interwencji, rozwiania swoich wątpliwości i obaw.

Więcej na temat Konsultacji Roślinnych online dowiesz się KLIKAJĄC TUTAJ.

Skonsultuj swoje rośliny doniczkowe