Trzykrotka (Tradescantia sp.) to bardzo ciekawa i wdzięczna roślina, idealna dla początkujących ogrodników do nauki rozmnażania roślin. Trzykrotka naturalnie występuje w Ameryce Południowej, gdzie płożąc się pokrywa najniższe warstwy lasów. Należy do rośliny kaomelinowate. U trzykrotki zwisłej (Tradescantia zebrina) intrygujący jest srebrny kolor, który mieni się w świetle jakby liść został obsypany brokatem. Trzykrotka naturalnie występuje w Ameryce Południowej, gdzie płożąc się pokrywa najniższe warstwy lasów. Jest łatwa w uprawie, przy czym okres wegetacyjny to dla niej czas bardzo intensywnego wzrostu. Najczęściej traktowana jest jako roślina jedno-dwuletnia, gdyż jej pokrój szybko przestaje być zwarty i atrakcyjny. Z wiekiem traci również liście u podstawy. Zazwyczaj każdego roku, w okresie wiosennym, wymaga “odmłodzenia” poprzez mocne przycięcie pędów nawet na 2,5 cm nad doniczką. Zabieg ten pobudza do wzrostu pąki uśpione w kątach liści. Często również starszy egzemplarz zastępuje się nowym pobierając ładne pędy wierzchołkowe i ukorzeniające je w nowej doniczce. Trzykrotkę można także zagęszczać poprzez przycięcie za długich pędów i umieszczanie ich w tej samej doniczce, co roślina mateczna.
Trzykrotka lubi stanowisko słoneczne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione, idealny będzie zachodni parapet. Lubi także dużo pić, ale pomiędzy kolejnym podlewaniem ziemia powinna znacznie przeschnąć. Podłoże nie może być stale wilgotne, gdyż doprowadzi to do gnicia rośliny.
Niezwykle osobliwe jest kwitnienie trzykrotki. Kwiaty pojawiają się w dni słoneczne i rozkwitnięte utrzymują się przez kilka godzin, do zachodu słońca. Zdarza się, że słoneczny poranek zachęci roślinę do wydania pąków kwiatowych, jednak zmiana pogody i nadejście chmur spowoduje uschnięcie nierozkwitłych jeszcze pąków. Kwiaty mają kolor od białego przez różowy po fioletowy w zależności od gatunku i odmiany.

Jak rozmnożyć trzykrotkę?

1. Przytnij 8-12 centymetrowe sadzonki wierzchołkowe. Przyjrzyj się łodydze – w miejscu zgrubień widać małe wypustki, są to zaczątki korzeni.
2. Oberwij kilka liści u nasady pędu, tak aby oczyścić łodygę na około 5 cm.
3. Umieść pędy w podłożu na głębokość około 5 cm, tak aby podłoże przykryło minimum jeden węzeł z zaczątkami korzonków.
4. Przez kilka pierwszych tygodni (ok. 3 tyg) ustaw roślinę w spokojnym miejscu – z dala od bezpośrednich promieni słonecznych i utrzymuj delikatnie wilgotne podłoże ale nie przelewaj!
Pędy równie chętnie ukorzeniają się w naczyniu z wodą i po 4 dniach widać już pierwsze korzonki.
Trzykrotki wyglądają niepozornie, jednak ich uprawa, dynamiczny wzrost, czy kapryśność kwiatów względem pogody, przynoszą wiele ciekawych obserwacji.