Hoja różowa (Hoya carnosa), bywa błędnie nazywana woskownicą, gdy woskownica (Myrica) to inna roślina.
Hoja zalicza się do rodziny toinowatych (Apocynaceae), pochodzi z południowo-wschodniej Azji (Chiny, Malezja, Wietnam i wyspy Japonii).
Jest to pnącze o dekoracyjnych skórzastych, błyszczących i wiecznie zielonych liściach. Kolor i kształt liści różni się w zależności od odmiany, najczęściej spotykane utrzymują biało-zielone przebarwienia.
Tworzy intensywnie pachnące kwiaty w kształcie gwiazdek, zebrane w baldachogrona. Kwiaty wydzielając lepki i słodki nektar wabią owady.
Długie pędy z grubymi błyszczącymi liśćmi aż proszą się, żeby spróbować pozyskać z nich materiał do ukorzenienia. Roślinę tę najłatwiej rozmnożyć właśnie z sadzonek pędowych lub wierzchołkowych, które umieszczamy w naczyniu z wodą. Łatwo ukorzeniają się również pojedyncze liście z ogonkiem liściowym.
Po około dwóch tygodniach pojawiają się pierwsze małe korzenie.
Po 2-3 miesiącach rośliny są gotowe do posadzenia w podłożu.
Przyjrzyjmy się pędom hoi. W odstępach kilku centymetrów od siebie pojawiają się węzły, z których wyrasta kilka podłużne, ostro zakończonych liści znajdujących się na mięsistych ogonkach. Zauważyć możemy również niewielkie zgrubienia/wypustki pojawiające się na całej długości pędu. Z miejsc tych wyrosną korzenie po umieszczeniu fragmentu pędu w wodzie.

Jak rozmnożyć hoję?

1️⃣ Pędy przycinamy czystym i ostrym narzędziem tak, aby uzyskać około 10-15-centymetrowe sadzonki wierzchołkowe. Jeżeli utniemy dłuższe pędy – możemy podzielić je na 10-15-centymetrowe sadzonki pędowe. Dla hoi nie ma znaczenia, czy przytniemy pęd centymetr pod węzłem z liśćmi, jak robi się to rozmnażając np. filodendrona, syngonium, epipremnum, czy jednak pobierzemy pęd o znacznie dłuższym fragmencie pod węzłem. Korzenie wyrastają bezpośrednio z pędu, a nie tylko z węzła jak u wyżej wymienionych roślin. Zobaczysz to na zdjęciach obok – korzenie wytwarzane są na całej długości pędu, najczęściej w miejscu zgrubień.
2️⃣ Jeśli pęd u dołu jest za krótki, to aby wygodnie umieścić go w naczyniu z wodą, odcinamy/odrywamy liście u nasady pędu, tak aby oczyścić łodygę na około 5 cm.

3️⃣ Sadzonki wstawiamy do naczynia z wodą. Odcięty/oderwany liść z ogonkiem również możemy umieścić w wodzie, gdyż i on się ukorzeni (spójrz na zdjęcia). Jednak uzyskanie nowej rośliny z samego liścia to trochę loteria, ale jest możliwa. Jest tylko jeden warunek – na ogonku liściowym, w miejscu oderwania liścia od pędu, musi pojawić się tak zwana tkanka kalusowa, która jest zdolna odtworzyć korzenie i pędy. Niestety na efekty można poczekać nawet 2 do 8 lat, a kto ma tyle cierpliwości do pielęgnacji liścia? 😅

Zgłaszam, że po 2 latach u mnie nie pojawił się pęd, a próbowałam na dwóch liściach🤣
4️⃣ Sadzonki ustawiamy na kilka tygodni w spokojnym miejscu – z dala od bezpośrednich promieni słonecznych, dobry będzie północno-wschodni lub północno-zachodni parapet.
5️⃣ Raz w tygodniu wymieniamy wodę w naczyniu, aby nie dopuścić do gnicia sadzonek. Podczas wymiany wody warto przepłukać pędy w czystej wodzie, dzięki czemu oczyścimy je z ewentualnie nagromadzonych bakterii prowadzących do gnicia.
6️⃣ Po 1️-2️ tygodniach pojawią się pierwsze korzenie.
7️⃣ Po około 2️-3️ miesiącach rośliny będą gotowe do posadzenia w podłożu. U mnie zazwyczaj przebywają dłużej w wodzie, wypełniając swoim korzeniowym splotem wnętrze naczynia. Powstaje wtedy bryła korzeniowa w kształcie butelki, co możesz zobaczyć na zdjęciach poniżej 😉
Przy pobieraniu sadzonek należy uważać na mleczny sok wydzielany przez hoję. Jest to substancja mogąca podrażnić skórę i błony śluzowe!

Jak podlewać hoję?

Grube liście wskazują, że roślina potrafi zmagazynować wiele wody. Nie potrzebuje więc częstego podlewania. Przy podlewaniu śmiało można traktować ją jak sukulenta – podlewamy bardzo oszczędnie. Doniczka z terakoty, która szybko odparowuje wodę, sprawdzi się idealnie. Podłoże musi być przepuszczalne, rozluźnione perlitem, mieszanką do storczyków, piaskiem, czy chipsami kokosowymi. Ziemia nie może długo utrzymywać wilgoci, ponieważ roślina źle reaguje na przelanie – liście żółkną i opadają. Wiele czasu zajmie, zanim wykształci nowe liście i znów się zazieleni.
Hoja lubi ciasne doniczki, więc z jej przesadzeniem należy długo poczekać.
Ciekawy do obserwacji jest nowo wypuszczony pęd. Jest to dłuuga (1-1,5 m) cienka witka, bez liści, która przez kilka tygodni każdego dnia potrafi podróżować po pokoju w poszukiwaniu źródła światła. Od okna do lampy, od lampy do drzwi, od drzwi do okna i tak w kółko. Z godziny na godzinę zmienia swoje położenie, radośnie “tańcząc” po pokoju, dopóki nie znajdzie odpowiedniego dla siebie położenia, wypuści liście i pod ich ciężarem opadnie w jednym miejscu.
Gatunków i odmian hoi jest zatrzęsienie. Szybko może się okazać, że poszukiwanie nowych egzemplarzy do naszej kolekcji wciągnie nas bez reszty. Poniżej zamieszczam tylko kilka odmian hoi różowej:
– Hoya carnosa ‘Chelsea’;
– Hoya carnosa ‘Compacta’;
– Hoya carnosa ‘Exotica’;
– Hoya carnosa ‘Freckles’;
– Hoya carnosa ‘Grey Ghost’;
– Hoya carnosa ‘Holliana’;
– Hoya carnosa ‘Krinkle 8’;
– Hoya carnosa ‘Marlea’;
– Hoya carnosa ‘Melanie’;
– Hoya carnosa ‘Red Flowers’;
– Hoya carnosa ‘Rubra’;
– Hoya carnosa ‘Splash’;
– Hoya carnosa ‘Syrenilla’;
– Hoya carnosa ‘Sweet-heart’;
– Hoya carnosa ‘Tricolor’;
– Hoya carnosa ‘Variegata’.
Jest łatwa w uprawie, potrafi wybaczyć wiele błędów, najbardziej lubi kiedy się o niej zapomni i pozostawi samą sobie. Jest odporna na choroby i szkodniki. Jeśli już coś jej dolega, to najczęściej choroba grzybowa powstała w wyniku przelania, a jeśli wystąpi szkodnik, to najprędzej wełnowiec. Jest rośliną niemalże bezobsługową, śmiało mogę polecić ją początkującemu odkrywcy roślinnego świata.

eBook: "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Czy należysz do osób, które:

posiadają rośliny w domu/mieszkaniu/lokalu, ale nie wiedzą jak sie nimi opiekować, a chciałyby mieć zieloną przestrzeń?

za pomocę roślin chcą stworzyć niepowtarzalny, egzotyczny klimat w swoim domu/mieszkaniu/lokalu?

chcą mieć codzienny kontakt z przyrodą?

lubią kupować rośliny, ale nie mają ich dłużej jak 3 miesiące?

mają pasję do poznawania roślin i dbania o nie?

Sprawdź, czy eBook o pielęgnacji roślin jest dla Ciebie KLIKAJĄC TUTAJ.

eBook "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Skorzystaj z Konsultacji Roślinnych Online:

Spotkanie online, podczas którego przedstawisz mi swoje roślinne problemy. Ocenię stan zdrowia roślin, dobiorę rośliny do Twojego wnętrza, wskażę preparaty i materiały, które warto zastosować w Twoim przypadku.

Konsultacje Roślinne Online

Jak wygląda Konsultacja?

Pisemna rozmowa ze mną – poprzez wiadomość prywatną na Instagramie/Facebooku, czy e-mail.

Karta Konsultacyjna – miejsce na fotografie roślin i opis ich dolegliwości.

Diagnoza i zalecenia – gotowe do wdrożenia informacje przekazane krok po kroku, by skutecznie wyleczyć rośliny.

Konsultacje roślinne online, to propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia w pielęgnacji swoich roślin na już, szybkiej interwencji, rozwiania swoich wątpliwości i obaw.

Więcej na temat Konsultacji Roślinnych online dowiesz się KLIKAJĄC TUTAJ.

Skonsultuj swoje rośliny doniczkowe