Czy wiesz jaka jest różnica pomiędzy sadzeniem roślin w ziemi uniewrsalnej od sadzenia w tak zwanym “bigosie?”

Podłoże – to tu dzieją się wszystkie najważniejsze rzeczy w życiu roślin doniczkowych, jak i większości roślin na świecie.

Korzenie to taki jakby mózg rośliny, który prowadzi badania by ustalić kierunek przyciągania ziemskiego, rozwiązuje roślinne problemy na przykład dotyczące znajdowania wody, czy komunikuje się z otoczeniem (roślinami, zwierzętami, grzybami, bakteriami) za pomocą wytwarzanych substancji czy drgań.

Podłoże dostosowane do gatunku rośliny

Korzenie, aby dobrze spełniać swoje zadania, potrzebują znaleźć się w podłożu działającym na ich korzyść.

Rośliny zamieszkują całą Ziemię i w każdym miejscu muszą zmierzyć się z innymi wyzwaniami, dostosowując swoje części nadziemne i podziemne najlepiej jak potrafią.

Warunki środowiska różnią się w zależności od miejsca na globie, więc aby przetrwać, rośliny przystosowały się na różne sposoby.

Storczyki zajmują miejsca w koronach drzew, do których przytwierdzają się mięsistymi korzeniami. Rosiczki natomiast wybrały podmokłe torfowiska. Każde z tych miejsc oferuje zupełnie różne warunki do wzrostu korzeni i wymaga innych przystosowań.

Przygotowując się do przesadzania rośliny dobrze jest najpierw sięgnąć dosłownie do jej korzeni i sprawdzić skąd pochodzi.

Wiedząc, czy naturalnie rośnie na pustyni, czy w amazońskiej dżungli, łatwiej zapewnić podłoże dopasowane do jej potrzeb. 

Wiele gatunków roślin, które kolekcjonujemy w domach, w naturalnym środowisku potrzebuje podłoża przepuszczalnego dla wody, rozluźnionego fragmentami kory, butwiejącym drewnem i liśćmi. 

Dzięki temu, że w podłożu znajdują się tego typu większe elementy, tlen stale jest w okolicach korzeni, a woda szybko odpływa w głębsze warstwy gleby.

Ziemia uniwersalna czy własna mieszanka podłoża?

Dzięki obecności tlenu w podłożu, rozwijają się potrzebne grzyby i bakterie, które rozkładają materię organiczną do prostych form i pierwiastków pobieranych przez rośliny.

Kiedy podłoże gromadzi duże ilości wody przez dłuższy czas, zmniejsza się ilość tlenu. W takich warunkach pojawiają się procesy gnilne, co jest niebezpieczne dla delikatnych korzeni.

Dlatego ważne, aby podłoże dla roślin rozluźnione było korą sosnową, chipsami kokosowymi, perlitem, drobnym żwirkiem czy piaskiem, aby zapobiec gromadzeniu wody a umożliwić bryle korzeniowej dostęp do tlenu.

Podłoże złożone z kilku składników to tak zwany “bigos”, którego skład należy dobrać przede wszystkim do wymagań rośliny, ale też do doniczki, stanowiska, czy tego jaką ilością wody i jak często podlewamy rośliny.

Sadzenie roślin w samej ziemi uniwersalnej sprawdzi się, kiedy znasz swoje rośliny oraz nie masz tendencji do przelewania.

Natomiast może być kłopotliwe dla osób rozpoczynających przygodę z roślinami, ponieważ ziemia uniwersalna gromadzi duże ilości wody i powoli przesycha.

Woda zalegająca w korzeniach sprawia, że korzenie robią się delikatniejsze, bardziej uwodnione, a więc bardziej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo pozbawione tlenu nie mogą prowadzić wymiany gazowej i prawidłowo funkcjonować. Łatwiej o ich gnicie i zaatakowanie przez szkodliwe grzyby i bakterie.

Takie mokre podłoże nie sprzyja również rozwojowi potrzebnych mikroorganizmów glebowych, które wspomagają zdrowie roślin.

Rośliny rosną zdrowo jeśli podłoże jest biologicznie czynne, czyli bogate w dobre grzyby i bakterie tlenowe. Warto więc zadbać o to co dzieje się w doniczce, bo od tego zależy zdrowie i piękny wygląd roślin.

Poświęcenie chwili na zapoznanie się z wymaganiami rośliny oraz zorganizowanie odpowiednich składników do przygotowania podłoża zaowocuje mniejszą ilością problemów z rośliną w przyszłości. 

Zastanawiasz się co jest potrzebne aby przesadzić roślinę, na co zwrócić uwagę oraz jak się zabrać ?

 

Odbierz BEZPŁATNY PREZENT:


Lista rzeczy potrzebnych podczas przesadzania roślin doniczkowych i sprawdź czy masz wszystko pod ręką, aby ze spokojem zająć się tą czynnością

Pobierz PDF, w którym znajdziesz listę rzeczy potrzebnych aby ze spokojem przesadzić swoje rośliny doniczkowe