Ile gatunków roślin tyle wyzwań i pytań o wszelkie zmiany w wyglądzie. Nie łatwo jest rozpoznać czy zmiany na liściach to szkodniki, choroba wirusowa, bakteryjna, grzybowe, czy jeszcze coś innego.
Dzisiaj porozmawiajmy o nieinfekcyjnych chorobach roślin, które wpływają na wygląd i zdrowie naszych zielonych domowników, a spowodowane są zbyt małą ilością światła.
Czy wygląd zewnętrzny rośliny wskazuje nam, ile potrzebuje ona światła?
Za oknem ciepły wiosenny poranek. Słoneczny balkon od północno-wschodniej strony aż prosi, żeby pracować z niego w towarzystwie treli ptaków spieszących się z budową gniazd dla przyszłego potomstwa. W pokoju na parapecie rośliny kąpią się w promieniach wschodzącego słońca. Muszą się spieszyć, ponieważ ten czas przygotowywania posiłku nie potrwa długo. Już za kilka godzin Słońce zniknie za rogiem budynku i następna okazja na przeprowadzenie intensywnej fotosyntezy nadejdzie dopiero jutro rano…
Łagodne promienie wschodzącego słońca i ich ograniczony czas docierania do wschodnich parapetów nie wszystkim roślinom służy jednakowo. Niektóre gatunki są szczęśliwe, rosną bujnie i zdrowo. Inne walczą tu o przetrwanie. Robią wszystko, aby jakoś przeżyć w trudnym dla nich środowisku. Wyciągają się do światła jakby chciały dosięgnąć samego Słońca, tracą kolorowe wybarwienie liści na rzecz większej ilości zielonych komórek efektywniej prowadzących fotosyntezę, a tym samym dostarczających roślinie większej ilości pożywienia. Nie rozpoczynają kwitnienia, ponieważ doskonale wiedzą, że nie mogą nadwyrężać kruchych zapasów energii. Groziłoby to dla nich śmiercią. Rozważają każdy ruch. Wypuszczają nowy liść, kosztem odrzucenia starszego. Wybierają pomiędzy wytworzeniem nienaturalnie długiego pędu, a porzuceniem atrakcyjnych wybarwień na liściach.
Jak zatem rozpoznać, czy nasze rośliny mają dostęp do odpowiedniej ilości światła? Na samym początku dobrze jest określić jak światłolubny jest dany gatunek. Pozwoli nam to ocenić w jakiej odległości od okien ulokować konkretne rośliny.
Jak już wiemy z poprzedniego wpisu, do którego wrócić możesz klikając TUTAJ, rośliny możemy podzielić na trzy grupy ze względu na zapotrzebowanie na światło:
• Rośliny światłożądne – dobrze czują się na południowym parapecie, dla nich natężenie światła powinno wynosić powyżej 20 000 lux.
• Rośliny lubiące światło – wschodnie lub zachodnie promienie słońca przez 2-4 godziny dziennie, lub rozproszone światło od strony południowej. Natężenie światła powinno wynosić 5 000 – 20 000 lux.
• Rośliny lubiące światło rozproszone – nie lubią bezpośrednich promieni słońca, wolą zaglądać na nie z za firanki, zająć miejsce 2 metry od okna skierowanego na południe lub 1 m od okna skierowanego na wschód lub zachód. Natężenie światła powinno wynosić 3 000 – 5 000 lux.
Niektóre rośliny poradzą sobie nawet przy mniejszej ilości światła, na przykład aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior), zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia), skrzydłokwiat sp. (Spathiphyllum sp.) u którego jednak przy zbyt niskim natężeniu światła nie uzyskamy kwitnienia. Wytrwają one przy około 1 000 lux, ale ich wzrost będzie zahamowany, nie mamy co liczyć na duży przyrost nowych liści.
Jednak żadna roślina nie będzie rozwijała się w cieniu. Cień, jako pojęcie z fizyki, to brak światła. Łazienka bez okna odpada. Każda roślina potrzebuje światła. Różnica polega jedynie na jego ilości oraz intensywności dla poszczególnych gatunków roślin. Jeżeli stanowisko jest niedostatecznie oświetlone, roślina wyczerpuje substancje zapasowe, a nie mając jak wytworzyć nowego pożywienia, przestaje rosnąć.
Preferencje rośliny co do ilości światła możemy wstępnie i na oko rozpoznać po kolorach i budowie liści:
- Patrząc na rośliny o grubych, mięsistych liściach często porośniętych włoskami (kutnerem) odbijającymi światło i ograniczającymi parowanie wody i łodygach, czy bulwach zdolnych do magazynowania dużych ilości wody możemy spodziewać się, że będą potrzebowały dużych ilości światła, nawet bezpośredniego (sukulenty w tym kaktusy).
- Rośliny o liściach jasnych, barwnych, czy z białymi przebarwieniami, wariegacją wskazują nam, że potrzebują stanowiska jasnego i ze światłem rozproszonym (trzykrotka wężykowata (Tradescantia fluminensis) ‘Quicksilver’, peperomia magnoliolistna (Peperomia magnoliifolia) ‘Variegata’, hoja różowa (Hoya carnosa) 'Tricolor’, pilea cadierei (Pilea Cadiera)).
- Liście cienkie, ciemnozielone, czy bordowe będą wskazywały na przystosowanie rośliny do mniejszej ilości światła, światła łagodnego, rozproszonego (cissus rombolistny (Cissus rhombifolia), filodendron, Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii), kalatea sp. (Calathea sp.)).
Wiadomo, od każdej reguły są wyjątki… tak aby nie było za łatwo 😉
Rośliny o liściach pstrych, kolorowych, czy z wariegacją będą potrzebowały więcej światła. Dzieje się tak, ponieważ w kolorowych liściach znajduje się mniej chlorofilu – zielonego barwnika niezbędnego do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Im roślina posiada mniej chlorofilu, tym jaśniejszego stanowiska potrzebuje, aby wytworzyć taką samą ilość pożywienia, co roślina bogata w chlorofil.
Im głębsza zieleń blaszek liściowych i mała ilość przebarwień, tym z reguły roślina potrzebuje mniej oświetlenia. Większa ilość chlorofilu sprawia, że liść jest wydajniejszy w produkowaniu substancji odżywczych dla rośliny.
To tłumaczy, dlaczego niektóre rośliny tracą kolorowe wybarwienie stojąc w głębi pokoju. Po prostu ratują się w miejscu słabo oświetlonym. Zamieniają atrakcyjne, ale niewydajne kolory, na liście bogatsze w chlorofil, które zagwarantują roślinie przetrwanie w gorszych warunkach oświetleniowych.
Jak rozpoznać niedobór światła u roślin doniczkowych?
Stanowisko o za małej ilości światła to przyczyna nieinfekcyjnych chorób roślin wpływających na ich wygląd i zdrowie.
Rośliny otrzymujące za małą ilość światła są bardziej podatne na choroby i szkodniki, ponieważ roślina jest osłabiona i niedożywiona. Zmienia się również jej wygląd. Zahamowane mogą być wzrost i kwitnienie.
Za mała ilość światła powoduje etiolację, czyli nadmierne wydłużanie się pędów, a zielone tkanki roślin tracą chlorofil i stają się bladozielone. Roślina przestaje mieć zwarty pokrój, wyciąga się i staje się niekształtna.
Możemy temu zapobiec obserwując i interweniując w odpowiednim czasie.
Zbyt małą ilość światła rośliny pokażą nam poprzez:
- słabiej wybarwione liście w porównaniu do poprzednich liści czy liści letnich – roślina w następnych liściach wytwarza więcej chlorofilu kosztem kolorowych przebarwień, aby skutecznie przeprowadzać fotosyntezę i wyżywić roślinę przy niewystarczającej ilości światła;
- starsze liście stają się matowe, bladozielone, półprzeźroczyste – spowodowane jest to rozpadem chlorofilu z powodu za małej ilości światła,
- dłuższe pędy pomiędzy węzłami z kolejnymi liśćmi, pędy wiotczeją, stają się blade, pozbawione chlorofilu, półprzeźroczyste – roślina wydłuża pędy i łodygi, wyciąga się w poszukiwaniu światła, dobrze to widać przy roślinach pnących;
- dłuższe ogonki liściowe – roślina wydłuża ogonki liściowe aby umożliwić liściom znalezienie się bliżej źródła światła;
- mniejsze blaszki liściowe – duże blaszki liściowe potrzebują ogromnych ilości energii słonecznej, przy jej braku roślina nie będzie w stanie ich wyżywić, musi więc zredukować ich wielkość;
- mniej nowych liści – roślina wyczerpuje zapas substancji odżywczych, a duża ilość liści to duże zapotrzebowanie na energię, przy małej ilości światła roślina musi zredukować ilość liści;
- żółknięcie i zrzucanie dolnych liści – roślina wyczerpuje zapas substancji odżywczych i aby przeczekać gorszy czas, energię chce pozyskać z liści. Duża ilość liści to duże zapotrzebowanie na energię, przy małej ilości światła roślina musi zredukować ilość liści;
- brak kwitnienia – roślina nie ma wystarczającej ilości substancji odżywczych aby uznać, że to czas na kwitnienie. Przy braku odpowiedniej ilości światła nie będzie w stanie zapewnić sobie energii potrzebnej do kwitnienia.
PRZYKŁADY:
Ceropegia woodii (Ceropegia Woodii)
Zbyt mała ilość światła powoduje wydłużanie się pędów pomiędzy węzłami z kolejnymi liśćmi oraz to, że nowe liście drobnieją i tracą marmurkowy wzór.
Syngonium sp. (Syngonium sp.)
Roślina, ustawiona w nieodpowiednio dla niej doświetlonym miejscu, wypuszczała mniejsze liście oraz bez białych wybarwień charakterystycznych dla tej odmiany.
Bluszcz sp. (Hedera sp.)
Zbyt mała ilość światła powoduje wydłużanie się ogonków liściowych, ich bledszy kolor oraz tworzenie coraz mniejszych liści.
Jeżeli stan zbyt małej ilości światła będzie się utrzymywał, to roślina nie będzie mogła przeprowadzić intensywnego procesu fotosyntezy, aby odbudować zapasy. Roślina wyczerpie magazynowane substancje odżywcze, co doprowadzi ją do obumierania.
Zawsze należy obserwować rośliny w nowych warunkach. Znajdź takie, które jako pierwsze sygnalizują problemy i pokazują, że należy coś poprawić.
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
Roślina, ustawiona w nieodpowiednio dla niej doświetlonym miejscu, wypuszczała liście z małą ilością żółtych przebarwień.
Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides)
Mała ilość światła spowodowała, że roślina ustawiła liście w stronę światła i ogonki liściowe pionowo. Młode liście są mniejsze, a najstarsze zaczęły żółknąć i odpadać.
W następnym wpisie dowiesz się jaka barwa światła jest najlepsza dla roślin, jeśli zamierzasz doświetlać swoje rośliny sztucznym światłem
eBook: "Rośliny domowe - Pielęgnacja"
Czy należysz do osób, które:
posiadają rośliny w domu/mieszkaniu/lokalu, ale nie wiedzą jak sie nimi opiekować, a chciałyby mieć zieloną przestrzeń?
za pomocę roślin chcą stworzyć niepowtarzalny, egzotyczny klimat w swoim domu/mieszkaniu/lokalu?
chcą mieć codzienny kontakt z przyrodą?
lubią kupować rośliny, ale nie mają ich dłużej jak 3 miesiące?
mają pasję do poznawania roślin i dbania o nie?
Sprawdź, czy eBook o pielęgnacji roślin jest dla Ciebie KLIKAJĄC TUTAJ.
Skorzystaj z Konsultacji Roślinnych Online:
Spotkanie online, podczas którego przedstawisz mi swoje roślinne problemy. Ocenię stan zdrowia roślin, dobiorę rośliny do Twojego wnętrza, wskażę preparaty i materiały, które warto zastosować w Twoim przypadku.
Jak wygląda Konsultacja?
Pisemna rozmowa ze mną – poprzez wiadomość prywatną na Instagramie/Facebooku, czy e-mail.
Karta Konsultacyjna – miejsce na fotografie roślin i opis ich dolegliwości.
Diagnoza i zalecenia – gotowe do wdrożenia informacje przekazane krok po kroku, by skutecznie wyleczyć rośliny.
Konsultacje roślinne online, to propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia w pielęgnacji swoich roślin na już, szybkiej interwencji, rozwiania swoich wątpliwości i obaw.
Więcej na temat Konsultacji Roślinnych online dowiesz się KLIKAJĄC TUTAJ.