Światło to życie. Zdrowy wzrost roślin, prawidłowa wielkość i wybarwienie liści czy uzyskanie kwitnienia, zależne są między innymi od ilości dostępnego dla roślin światła w Twoim mieszkaniu. 

Babcina paprotka? Pamiętasz jeszcze jak  wyglądała? 😉

Rośliny opanowują coraz więcej mieszkań. Nie zatrzymują się na parapetach, ale chcą zajmować całe pokoje i mieszkania. Osoby zafascynowani światem roślin otaczają się coraz większą ich ilością, szukając do swoich kolekcji nowych okazów.

Takich Roślinnych Odkrywców nieustannie przybywa, co może świadczyć o tym, że tęsknimy za codziennym kontaktem z przyrodą i chcemy mieć ją w zasięgu ręki. Roślinne grupy na fb codziennie zasypywane są zdjęciami roślin i pytaniami o ich pielęgnację.

Nie jesteśmy przyzwyczajeni do uprawy roślin w mieszkaniach. Kiedyś rodziny mieszkały pokoleniami w jednym domu. Informacje o uprawie roślin były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzieciaki obserwowały dziadków pielęgnujących bujne rośliny zajmujące każdy parapet.

Obecnie ta wiedza przestaje przechodzić z pokolenia na pokolenie, ponieważ młodzi ludzie wcześnie wyfruwa do swoich czterech kątów i zaczynają wić własne gniazdko. Chcąc udekorować je roślinami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i nauczyć się wszystkiego sami, od podstaw. Bez motywującego, codziennego widoku paprotek babci zwisających wielkimi pióropuszami z szafy. Bez wiedzy o domowych sposobach na walkę z owadami i chorobami atakującymi rośliny. Odpowiedzi poszukujemy w Internecie, który kipi od sprzecznych porad i niesprawdzonych informacji.

Jak więc osiągnąć sukces i mieć powtarzalne rezultaty w uprawie roślin w mieszkaniu? Przede wszystkim nie zniechęcaj się przy początkowych trudnościach. Trzeba  sprawdzać, eksperymentować, poprawiać i zaczynać od początku. Nieustannie poszukuj odpowiedzi na pojawiające się nowe pytania i nie bój się ich zadawać. Jeżeli na Twojej roślinnej drodze pojawiają się pytania bez odpowiedzi, możesz skontaktować się ze mną, abyśmy wspólnie znaleźli rozwiązanie.

Dobrze, dobrze… Wróćmy jednak do oświetlenia dla roślin w naszym mieszkaniu. Pamiętasz jaki temat omawialiśmy ostatnio? Zastanawialiśmy się  jak na ilość światła w mieszkaniu wpływa:
– strona świata na którą skierowane są okna;
– elementy na zewnątrz zatrzymujące, odbijające lub filtrujące promienie słoneczne;
– rolety okienne, zasłony, firanki, czystość okien.  

Więcej na ten temat możesz przeczytać klikając TUTAJ.

Idealne warunki oświetleniowe dla roślin doniczkowych w mieszkaniu – światło naturalne!

Wiemy, że przez okno do naszych mieszkań wpada różna ilość światła uzależniona między innymi od powyższych czynników. Warto zauważyć, że światło zaglądające do pokoju przez okna wschodnie lub zachodnie sięgnie dalej w głąb pomieszczenia niż intensywniejsze światło od strony południowej, zwłaszcza latem gdy Słońce jest wysoko na horyzoncie.

Wiemy również, że różne gatunki roślin doniczkowych mają swoje indywidualne wymagania co do ilości światła. Głównie jednak służy im łagodniejsze natężenie światła występujące na parapecie okna od wschodniej lub zachodniej strony oraz rozproszone światło południowe. 

Światło rozproszone, to światło słoneczne przefiltrowane przez firanki, półprzezroczyste rolety, liście drzewa za oknem oraz światło odbite przez ściany i meble.

Uważaj na światło bezpośrednie na południowym parapecie, gdzie latem promienie słońca docierające do rośliny mogą uszkodzić jej delikatne liście, jeżeli nie jest ona przystosowana do takich warunków. 

Odległość rośliny od okna a natężenie światła

Warto poznać jak natężenie światła kształtuje się w różnych częściach naszego mieszkania, aby wiedzieć, które miejsca nie będą już odpowiednie do uprawy roślin. Szacowanie ilości światła w pomieszczeniu nie jest łatwe, ponieważ ludzkie oko nie potrafi tego dobrze zrobić.

Nasze oko jest dwadzieścia razy bardziej czułe na fale o długości 555 nm (nanometrów) (żółto-zielone), niż na fale długości 450 nm (niebiesko-fioletowe) czy długości 700 nm (ciemno-czerwone).

Sprawia to, że czerwone światło zachodzącego słońca odbieramy jako dużo słabsze niż wynika to z pomiarów jego właściwości fizycznych, utrudniając nam właściwe szacunki.

W jaki sposób ocenić czy naszym roślinom doniczkowym brakuje światła? Możemy robić to na dwa sposoby:

  1. Obserwując nasze rośliny oraz warunki świetlne panujące w mieszkaniu.
  2. Posługując się urządzeniami pomiarowymi.

Najlepiej gdybyś miał możliwość skorzystania z urządzeń pomiarowych typu luksomierz. Mamy wtedy dokładny obraz tego, w jaki sposób światło rozkłada się w naszym mieszkaniu. Niżej pokażę Ci kilka pomiarów na przykładzie jednego z mieszkań.

Ogromne znaczenie na ilość światła słonecznego docierającego do rośliny ma odległość, w jakiej została ona ustawiona od okna – warunki świetlne panujące na parapecie będą zupełnie inne niż te panujące 1 m czy 2 m od okna. Odległość większa jak 2 metry od okna w wielu przypadkach będzie już odpowiednia do uprawy roślin.

Co prawo odwrotnych kwadratów ma do roślin w mieszkaniu?

Opowiem Ci teraz o zjawisku fizycznym, które obrazuje w jaki sposób natężenie światła rozkłada się w określonej przestrzeni.

Mowa o prawie odwrotnych kwadratów, które głosi, że ilość fotonów emitowanych przez Słońce, przypadająca na 1 m2 na parapecie, zmniejszy się 4-krotnie jeśli oddalimy roślinę o 2 m od parapetu.

Fotony to cząsteczki światła niosące energię.

Spójrz na rysunek poniżej, który obrazuje to zjawisko.
– „S” – to Słońce,
– „czerwone linie” – promienie słoneczne,
– „r” – odległość,
– „A” – powierzchnia, przez którą promienie słoneczne wpadają do mieszkania, a następnie „rozrzedzają się” w miarę oddalania od okna.

Schemat obrazujący prawo odwrotnych kwadratów

Ryc.1. Schemat obrazujący prawo odwrotnych kwadratów
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Inverse_square_law.svg

Fotony w głębi pokoju zostają „rozcieńczone” na większej powierzchni w porównaniu do ich natężenia na parapecie.

Innymi słowy jeżeli roślinę oddalimy od okna, to dwukrotne zwiększenie odległości osłabia strumień fotonów czterokrotnie.

Ta sama ilość fotonów przypadająca na 1 m2 na parapecie, rozłoży się wtedy na powierzchni 16 m2 po oddaleniu rośliny o 2 metry.

Spójrz na wyniki pomiaru natężenia światła wykonane przyrządem pomiarowym w mieszkaniu w różnej odległości od okna, a zaraz zobaczysz jak to prawo działa w praktyce 😉

Pomiar wykonany został 01.02.2021 r. o godzinie 12:00 w pokoju o wystawie północno-wschodniej w dzień umiarkowanie słoneczny:

  • na parapecie luksomierz wskazał 8 410 lux;
  • 1 metr od okna luksomierz wskazał 2 119 lux;
  • 2 metry od okna luksomierz wskazał 992 lux.

Zobacz pomiar wykonany dnia 24.03.2021 r. w tym samym miejscu i o tej samej godzinie, przy pochmurnej pogodzie:

  • na parapecie luksomierz wskazał 3 290 lux;
  • 1 metr od okna luksomierz wskazał 1 183 lux;
  • 2 metry od okna luksomierz wskazał 351 lux.

Mierząc natężenie światła słonecznego w mieszkaniu, nie otrzymamy książkowych wyników, jak wynikałoby z powyższego prawa odwrotnych kwadratów. Pomiar wykonany 2 m od okna (351 lux) mnożony przez 4, da nam nam nieco inny wynik, niż wskazanie luksomierza 1 m od okna. Na pomiar wpływ ma wiele czynników, jak chociażby elementy wyposażenia pokoju odbijające światło. Nie są to warunki laboratoryjne.

W wielu pomieszczeniach odległość większa niż 2 metry od okna nie będzie odpowiednia do uprawy roślin. Przypomnę tylko, nawiązując do poprzedniego wpisu, że w letnie słoneczne popołudnie natężenie światła na zewnątrz dochodzi do 100 000 lux. Czym więc jest dla roślin tropikalnych nasze 1 000 lux w mieszkaniu?

Większość roślin uprawianych w mieszkaniach do dobrego wzrostu potrzebuje minimum 5 000 lux.

 

Zaobserwuj jak w ciągu dnia zmienia się poziom oświetlenia w pokoju, do którego chcesz wprowadzić rośliny. Zauważ jak Słońce wędruje po pokoju w ciągu dnia. W które kąty pomieszczenia zagląda? Przez ile godzin promienie słoneczne wpadają przez okno i zatrzymują się na danej ścianie, półce, regale?

Potrafisz już ocenić intensywność oświetlenia w swoim mieszkaniu? Pamiętaj, że jeśli zapewnisz odpowiednią ilość światła, Twoje rośliny będą miały atrakcyjnie wybarwione liście, zwarty pokrój a ich pędy nie będą słabe i nadmiernie wydłużone, ale silnie oraz bogato ulistnione.

Podział gatunków roślin doniczkowych ze względu na zapotrzebowania na światło

Spróbujmy teraz podzielić nasze rośliny na trzy grupy, uwzględniające różne zapotrzebowanie poszczególnych gatunków roślin na światło:

  • Rośliny światłożądnepołudniowy parapet i kąpiele w promieniach słońca to jest to, co te rośliny lubią najbardziej. Wygrzewają się jak koty w ciepłych słonecznych promieniach. Dobrze odnajdą się tu na przykład: ananas, sukulenty w tym kaktus, aloes, agawa, grubosz;
  • Rośliny lubiące światłoz radością przyjmą łagodne wschodnie lub zachodnie promienie Słońca, otulające je zaledwie kilka godzin dziennie – 2-4 h będzie optymalnie. Do tej grupy możemy zaliczyć na przykład: anturium, chameodora, dracena, epipremnum, trzykrotka, szeflera, monstera, hoja, figowiec;
  • Rośliny lubiące światło rozproszonenie lubią bezpośrednich promieni słońca, wolą zaglądać na nie z za firanki, bambusowej rolety, lub zająć miejsce 2 metry od okna skierowanego na południe, czy 1 m od okna skierowanego na wschód lub zachód. Za takie miejsce podziękują: maranta, skrzydłokwiat, orliczka, nefrolepsis.

Odbierz listę roślin bezpiecznych dla zwierząt. Rośliny podzielone zostały na powyższe trzy grupy. Przy każdej roślinie znajdziesz krótką informację o najczęściej u niej występujących problemach i chorobach.

Jeżeli przeanalizowałeś ilość światła w mieszkaniu i znasz już preferencje swoich roślin, pogrupuj je odpowiednio i rozmieścić w najdogodniejszych dla nich miejscach Twojego mieszkania. Obserwuj je. Wyglądam zareagują na nowe stanowisko, mówiąc Ci czy są szczęśliwe  z ilości otrzymywanych promieni słonecznych. 


Powodzenia!

W przyszłym tygodniu przyjrzymy w jaki sposób rośliny sygnalizują nam, że światło które otrzymują jest dla niech wystarczające lub niewystarczające.

Obejrzymy wybarwienie liści i ich wielkość, długość pędów oraz międzywęźli, ocenimy pokrój roślin.

eBook: "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Czy należysz do osób, które:

posiadają rośliny w domu/mieszkaniu/lokalu, ale nie wiedzą jak sie nimi opiekować, a chciałyby mieć zieloną przestrzeń?

za pomocę roślin chcą stworzyć niepowtarzalny, egzotyczny klimat w swoim domu/mieszkaniu/lokalu?

chcą mieć codzienny kontakt z przyrodą?

lubią kupować rośliny, ale nie mają ich dłużej jak 3 miesiące?

mają pasję do poznawania roślin i dbania o nie?

Sprawdź, czy eBook o pielęgnacji roślin jest dla Ciebie KLIKAJĄC TUTAJ.

eBook "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Skorzystaj z Konsultacji Roślinnych Online:

Spotkanie online, podczas którego przedstawisz mi swoje roślinne problemy. Ocenię stan zdrowia roślin, dobiorę rośliny do Twojego wnętrza, wskażę preparaty i materiały, które warto zastosować w Twoim przypadku.

Konsultacje Roślinne Online

Jak wygląda Konsultacja?

Pisemna rozmowa ze mną – poprzez wiadomość prywatną na Instagramie/Facebooku, czy e-mail.

Karta Konsultacyjna – miejsce na fotografie roślin i opis ich dolegliwości.

Diagnoza i zalecenia – gotowe do wdrożenia informacje przekazane krok po kroku, by skutecznie wyleczyć rośliny.

Konsultacje roślinne online, to propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia w pielęgnacji swoich roślin na już, szybkiej interwencji, rozwiania swoich wątpliwości i obaw.

Więcej na temat Konsultacji Roślinnych online dowiesz się KLIKAJĄC TUTAJ.

Skonsultuj swoje rośliny doniczkowe