Jak dochodzi do pojawienia się chorób na roślinach doniczkowych?

Jeżeli rośliny chorują, to znaczy, że w ich otoczeniu zadziało się coś, co nie sprzyja ich prawidłowemu wzrostowi. Jest jakiś czynnik, drobny element układanki, który okazał się nieodpowiedni, nie dostosowany do rośliny i zaburzył jej prawidłowe funkcjonowanie. 

Dbając o roślinę należy skupić się nie tylko na samej roślinie, ale także rozejrzeć się szerzej i zobaczyć co roślinie oferuje pomieszczenie, w którym się znalazła. 

Do roślin dociera wiele bodźców z otoczenia. Część z tych bodźców będzie sprzyjająca, a część z nich może zaszkodzić roślinie. Zadbanie o odpowiednie warunki otoczenia przyczyni się do zdrowego wzrostu roślin. 

Jak dbać o rośliny doniczkowe aby były piękne i zdrowe?

Co składa się na otoczenie rośliny i ma wpływ na jej zdrowie?

Do najważniejszych elementów, które mają wpływ na zdrowotność rośliny i jej odporność na choroby, należą:

doniczka i podłoże, a więc ilość i jakość miejsca dla wzrostu korzeni. Podłoże dobrane do gatunku rośliny, przewiewne, przepuszczalne nie będzie gromadziło dużych ilości wody, co mogłoby zaszkodzić prawidłowemu funkcjonowaniu korzeni. Długo utrzymująca się woda w okolicy korzeni doprowadza do ich gnicia. Tak uszkodzone komórki to otwarte drzwi dla rozwoju chorób grzybowych czy bakteryjnych.

woda dostarczana w odpowiedniej ilości podczas podlewania oraz to, czy zdarzają się przesuszenia bądź przelania bryły korzeniowej.

składniki pokarmowe w formie nawozów, dostarczanych z podlewaniem. Pierwiastki w nich zawarte są potrzebne roślinie do budowania kolejnych, mocnych komórek i prawidłowego ich funkcjonowania. Liście czy łodygi prawidłowo wykształcone są bardziej odporne na choroby.

światło w odpowiedniej ilości. Jego energia potrzebna jest roślinie do produkcji pożywienia. Niedożywiona roślina jest słabsza i mniej odporna na choroby. Światło daje również początek wielu procesom zachodzącym w roślinie.

wilgotność i temperatura powietrza zapewniające komfortowy wzrost. Dla wielu roślin najlepsze warunki to wilgotność na poziomie 60 % i temperatura powietrza w przedziale 16-28 stopni C. Poniżej tych wartości może dochodzić do zahamowania wzrostu rośliny, zaburzenia procesów życiowych, uszkodzenia komórek, problemów z rozwojem nowych liści i korzeni.

szkodniki roślin, które uszkadzają komórki rośliny, ułatwiając grzybom i bakteriom dostanie się do nich. Szkodniki przenoszą również choroby na swoich aparatach ssących.

Narażenie rośliny na niskie temperatury, zimne przeciągi, chłodny parapet, nie wietrzone pomieszczenie, zbyt obfite podlewanie, źle oświetlone miejsce, czy nadmiar wilgoci na liściach, to najkrótsza droga do osłabienia rośliny i pojawienia się problemów z jej zdrowiem. 

Grzyby czy bakterie powodujące choroby roślin, tylko czekają na stworzenie im odpowiednich warunków. Dodatkowo osłabiona roślina to dla nich łatwy kąsek. 

Zarodniki grzyba, natrafiające na wilgotne liście i niską temperaturę powietrza, z łatwością opanują komórki rośliny

Kiełkujący zarodnik tworzy strzępki grzybni, która do swojego rozwoju potrzebuje pozyskać substancje odżywcze zgromadzone w roślinie. Tak samo bakterie, potrzebują substancji odżywczych, aby powiększać swoje kolonie. 

U tych organizmów trawienie odbywa się poza ich ciałem. Ludzie, czy zwierzęta potrzebują przyjąć pokarm do swojego organizmu, aby go strawić i pozyskać z niego składniki odżywcze.

U grzybów i bakterii trawienie odbywa się na zewnątrz. Wydzielają do otoczenia określone enzymy, które rozkładają na przykład celulozę, czyli główny budulec ścian komórkowych roślin. W wyniku takiego uszkodzenia, cała zawartość komórki roślinnej wylewa się na zewnątrz, dzięki czemu patogen ma wilgotne środowisko, dodatkowo bogate w pożywienie i otwartą drogę do dalszego zasiedlania rośliny. 

Niektóre bakterie potrafią także produkować toksyny zaburzające mechanizmy działające w roślinie w taki sposób, aby działały na korzyść bakterii. Wtedy na przykład porażone białka roślinne odżywiają, chronią, czy transportują bakterie w nowe części rośliny. Działają na korzyść bakterii, tym samym osłabiając roślinę.

Widząc pierwsze oznaki choroby, należy reagować szybko, aby nie dopuścić do coraz większego namnażania się patogenu, czego skutkiem będzie znaczne osłabienie rośliny, a nawet jej śmierć

Na przykład przy chorobach rozwijających się na zewnątrz rośliny, jak mączniak prawdziwy, wystarczy zetrzeć białą, puszystą grzybnię roztworem z sodą oczyszczoną oraz opryskać całą roślinę tym samym roztworem. Soda oczyszczona ma właściwości dezynfekujące, więc z łatwością hamuje rozwój patogenicznego grzyba.

Mój sprawdzony przepis na roztwór z sodą oczyszczoną, to wymieszanie razem:

  • 1 litra miękkiej wody,
  • 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • kilka wiórek szarego mydła.

Im szybciej dostrzeżemy problem i zadziałamy od razu, tym więcej liści pozostanie zdrowych, a roślina szybciej się zregeneruje.

 

eBook: "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Czy należysz do osób, które:

posiadają rośliny w domu/mieszkaniu/lokalu, ale nie wiedzą jak sie nimi opiekować, a chciałyby mieć zieloną przestrzeń?

za pomocę roślin chcą stworzyć niepowtarzalny, egzotyczny klimat w swoim domu/mieszkaniu/lokalu?

chcą mieć codzienny kontakt z przyrodą?

lubią kupować rośliny, ale nie mają ich dłużej jak 3 miesiące?

mają pasję do poznawania roślin i dbania o nie?

Sprawdź, czy eBook o pielęgnacji roślin jest dla Ciebie KLIKAJĄC TUTAJ.

eBook "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Skorzystaj z Konsultacji Roślinnych Online:

Spotkanie online, podczas którego przedstawisz mi swoje roślinne problemy. Ocenię stan zdrowia roślin, dobiorę rośliny do Twojego wnętrza, wskażę preparaty i materiały, które warto zastosować w Twoim przypadku.

Konsultacje Roślinne Online

Jak wygląda Konsultacja?

Pisemna rozmowa ze mną – poprzez wiadomość prywatną na Instagramie/Facebooku, czy e-mail.

Karta Konsultacyjna – miejsce na fotografie roślin i opis ich dolegliwości.

Diagnoza i zalecenia – gotowe do wdrożenia informacje przekazane krok po kroku, by skutecznie wyleczyć rośliny.

Konsultacje roślinne online, to propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia w pielęgnacji swoich roślin na już, szybkiej interwencji, rozwiania swoich wątpliwości i obaw.

Więcej na temat Konsultacji Roślinnych online dowiesz się KLIKAJĄC TUTAJ.

Skonsultuj swoje rośliny doniczkowe