Jakie jest najczęstsze marzenie miłośnika roślin doniczkowych, możliwe, że również i Twoje?

Jest to pragnienie, aby liście wszystkich roślin w mieszkaniu były piękne, zdrowe, bez ani jednej skazy, plamki, czy deformacji. No idealne, jak spod igły, równiutkie i błyszczące.

Tego typu marzenia, niestety tak jak bańki mydlane, rozwiewane są przez zarodniki grzybów kiełkujących na liściach roślin, bakterie rozwijające się w korzeniach, czy wirusy swoją obecnością deformujące pędy i liście.

I niestety trzeba się pogodzić z tym, że prędzej czy później na naszej roślinie może pojawić się coś, co zaburzy jej idealny wygląd.

A to dlatego, że nasze otoczenie pełne jest mikroskopowych organizmów, które z chęcią ujawnią swoją obecność w sprzyjających im warunkach. Najczęściej wystarczy apetycznie wyglądająca roślina i ciut za dużo wilgoci.

Krople wody, które przez dłuższy czas zalegające na liściach, duże ilości wody w podłożu, czy wysoka wilgotność powietrza i kurz pokrywający liście, to idealne warunki do kiełkowania zarodników grzybów.

Zmiana wyglądu zaatakowanej rośliny zaczyna się niepozornie, od zajęcia przez grzyby, bakterie czy wirusy jednej maleńkiej roślinnej komórki. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i uszkodzenie staje się coraz większe. Przykładowo zarodnik grzyba kiełkuje, tworzy strzępki, które w najlepsze rozrastają się w pokaźną grzybnię kosztem naszej rośliny.

I tak po kilku dniach intensywnej pracy strzępek grzyba, naszym oczom ukazuje się puszysty, biały nalot – choroba o nazwie mączniak prawdziwy, wesoło rozwijająca się na liściach grubosza jajowatego (zdjęcie poniżej).

Choroba o nazwie mączniak prawdziwy na gruboszu jajowatym. Objawia się białym nalotem na liściach.

CHOROBY ROŚLIN POWODOWANE PRZEZ GRZYBY, BAKTERIE, CZY WIRUSY

Ten typ sprawców chorób, to tak zwane PATOGENY roślin, czyli organizmy, które żyją kosztem rośliny i do swojego wzrostu potrzebują pozyskać energię oraz substancje odżywcze zgromadzone w komórkach roślinnych.

Organizmy te INFEKUJĄ roślinę, a więc mają zdolność do wzrostu, rozwoju, rozmnażania się w lub na roślinie.

Efektem ich pojawienia się na roślinie są liczne CHOROBY.

Wystąpienie choroby jest również zależne od zdrowotności rośliny, tego czy znajduje się w odpowiednio oświetlonym miejscu, w dobranym do niej podłożu, odpowiednio podlewanej, czy jest odpowiednio podlewana itd.

To, czy roślina zachoruje czy nie, w dużym stopniu zależy od zdolność patogenu do spowodowania choroby. Niektóre patogeny są bardziej agresywne i chorobotwórcze od innych.

Witalna, dobrze odżywiona roślina potrafi lepiej bronić się przed patogenami. Natomiast gdy zostają zachwiane jej procesy życiowe, wtedy staje się ona osłabiona i podatna na atak patogenów. Niektóre rośliny mają większą odporność na choroby inne niestety mniejszą.

Choroby wywołane przez patogeny pojawiają się stopniowo na kolejnych częściach roślin. Z czasem przenoszą się również  na rośliny sąsiednie.

Patogeny mogą być przenoszone przez owady (mszyce, wciornastki), niezdezynfekowane narzędzia (sekatory, noże), krople wody odbijające się od liści i porywające ze sobą patogen podczas zraszania roślin, czy niezdezynfekowane podłoża i doniczki, do których przesadzamy nasze rośliny.

Bakterie powodują 20% chorób występujących na roślinach, pozostałe 80% to choroby grzybowe, a na marginesie błędu znajdują się choroby wywołane innymi patogenami. Tak więc w naszych zielonych kolekcjach najczęściej spustoszenie sieją panoszące się grzyby.

Na podstawie pojawiających się objawów możemy określić z jakim patogenem mamy “przyjemność” i jaką chorobę spowodował. Wiedząc co spowodowało plamy i przebarwienia na naszej roślinie, łatwiej będzie nam wybrać sposób, który skutecznie ją wyleczy.

 

eBook: "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Czy należysz do osób, które:

posiadają rośliny w domu/mieszkaniu/lokalu, ale nie wiedzą jak sie nimi opiekować, a chciałyby mieć zieloną przestrzeń?

za pomocę roślin chcą stworzyć niepowtarzalny, egzotyczny klimat w swoim domu/mieszkaniu/lokalu?

chcą mieć codzienny kontakt z przyrodą?

lubią kupować rośliny, ale nie mają ich dłużej jak 3 miesiące?

mają pasję do poznawania roślin i dbania o nie?

Sprawdź, czy eBook o pielęgnacji roślin jest dla Ciebie KLIKAJĄC TUTAJ.

eBook "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Skorzystaj z Konsultacji Roślinnych Online:

Spotkanie online, podczas którego przedstawisz mi swoje roślinne problemy. Ocenię stan zdrowia roślin, dobiorę rośliny do Twojego wnętrza, wskażę preparaty i materiały, które warto zastosować w Twoim przypadku.

Konsultacje Roślinne Online

Jak wygląda Konsultacja?

Pisemna rozmowa ze mną – poprzez wiadomość prywatną na Instagramie/Facebooku, czy e-mail.

Karta Konsultacyjna – miejsce na fotografie roślin i opis ich dolegliwości.

Diagnoza i zalecenia – gotowe do wdrożenia informacje przekazane krok po kroku, by skutecznie wyleczyć rośliny.

Konsultacje roślinne online, to propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia w pielęgnacji swoich roślin na już, szybkiej interwencji, rozwiania swoich wątpliwości i obaw.

Więcej na temat Konsultacji Roślinnych online dowiesz się KLIKAJĄC TUTAJ.

Skonsultuj swoje rośliny doniczkowe