Zadajesz sobie pytanie co zrobić, gdy Twoja alokazja amazońcka / polly zrzuca liście? Jej liście żółkną i odpadają? Czy można ją jeszcze uratować, czy nic z niej już nie będzie?

Dlaczego alokazna amazońska ma tak niechlubną sławę i miano samobójczyni? 😉

Jej uprawa może być dla nas wyzwaniem, ponieważ jest to roślina szklarniowa, wymagająca wyższej wilgotności powietrza, temperatury 18-28 stopni C oraz odpowiedniego oświetlenia – jednak z dala od bezpośrednich promieni słonecznych.

Przy zbyt małej ilości światła nie będzie rosła, a na bezpośrednim nasłonecznieniu zbledną jej liście.

Zimą potrzebuje jasnego stanowiska lub doświetlania, aby nie gubić liści.

Zdrowe alokazje amazońskie, które świetnie radzą sobie zimą ze względu na doświetlanie sztucznym oświetleniem i zachowanie umiaru w podlewaniu

Jasne stanowisko lub sztuczne oświetlenie w połączeniu z rozsądnym podlewaniem to klucz do sukcesu. Możliwe jest nawet cieszenia się nowymi liśćmi pomimo zimy.

 PODŁOŻE

Tworzy podziemne bulwy, które są bardzo wrażliwe na przelanie. Potrzebuje więc luźnego podłoża z dużą ilością kory, chipsów kokosowych, perlitu, które pozwoli, aby woda z łatwością przepłynęła przez doniczkę, nie gromadząc się w obrębie systemu korzeniowego.

PODLEWANIE

Podłoże musi przeschnąć między podlewaniami. Wierzchnia warstwa podłoża powinna być naprawdę sucha na wiór, a wewnątrz doniczki delikatnie wyschnięta. Dopiero wtedy podlewaj.  Bulwy stojące ciągle w wodzie zaczną szybko gnić nie, co następnie doprowadzi do obumierania liści i całej rośliny.

NASŁONECZNIENIE

Alokazja amazońska/polly potrzebuje jasnego stanowiska. Parapet wschodni, zachodni lub miejsce 2-3 metry od okna południowego będą odpowiednie latem. Zimą potrzebuje znaleźć się bliżej południowego okna lub otrzymać żarówkę doświetlającą. W innym wypadku nie będzie w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości pożywienia i zacznie “zjadać” dolne liście, aby mieć siłę na wytworzenie nowych. Jeżeli zimą otrzymuje odpowiednią ilość światła, to nawet tworząc nowe liście nie odrzuca tych najstarszych. Ale spokojnie, jeżeli do tej pory pożółkło 1-2 liście, to nic się nie dzieje. Zaniepokoić powinno ich masowe żółknięcie w krótkim czasie.

Dlaczego alokazja traci liście?

Może w Twoim mieszkaniu otrzymuje mniej światła niż do tej pory u producenta i doszła do wniosku, że nie potrzebuje już tak dużych blaszek liściowych, więc je zrzuci i w ich miejscu wytworzy mniejsze, dostosowane do obecnych warunków świetlnych.

Często jest tak, że zmiana warunków zmusza alokazję do zabrania wszystkich substancji odżywczych z liścia i przeniesienie ich do bulwy.

W ten sposób roślina zbiera siły, aby odrodzić się jak feniks z popiołów, dostosowana już do nowych warunków w Twoim mieszkaniu.

… o ile tylko nie została przelana, a jej marny wygląd nie jest efektem zagniwania korzeni i bulwy…

Jeżeli zrzucanie liści to efekt przelania, wtedy od rośliny nie wiele już można oczekiwać.

Jednak nie spisuj jej od razu na straty.

 

 

Jak dalej postępować z alokazją?

Żeby dowiedzieć się jak dalej postępować z taką marnie wyglądającą alokazją, musimy zajrzeć jej w jej system korzeniowy i ocenić w jakim stanie są korzenie i bulwa.

Jeżeli korzenie oraz bulwa są zdrowe i jasne, to prawdopodobnie alokazja udała się tylko na chwilowy odpoczynek niezadowolona z małej ilości światła.

Jeżeli natomiast korzenie są przelane, ciemne i maślące się, to roślinę wyjmij z doniczki i oczyść z podłoża oraz chorych korzeni. Przygotuj roztwór z sodą oczyszczoną (1 litr wody + 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej + kilka wiórek szarego mydła + 5 kropel olejku z drzewa herbacianego) i tej mieszance zanurz na chwilę bryłę korzeniową. Zanim posadzisz roślinę do nowej, przepuszczalnej mieszanki podłoża, pozwól korzeniom 1-2 godziny przeschnąć poza doniczką.

Poszukaj też małych bulw, które alokazja licznie wytwarza w korzeniach!

Możesz wyhodować z nich nowe rośliny.

Takie bulwy umieszczam w akwarium. Układam je na mchu, który rozrósł się aż do tafli wody.

Po kilku tygodniach moczenia w ciepłej i dobrze napowietrzonej akwariowej wodzie, z bulw alokazji zaczynają wyrastać liście i korzenie.

Równie dobrze możesz ułożyć bulwy w naczyniu z wilgotnym perlitem, ustawić w ciepłym miejscu i doglądać je, dbać o wilgotność perlitu i dopływ świeżego powietrza.

Takie małe alokazje można posadzić do podłoża lub umieścić je w hydroponice.

 

eBook: "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Czy należysz do osób, które:

posiadają rośliny w domu/mieszkaniu/lokalu, ale nie wiedzą jak sie nimi opiekować, a chciałyby mieć zieloną przestrzeń?

za pomocę roślin chcą stworzyć niepowtarzalny, egzotyczny klimat w swoim domu/mieszkaniu/lokalu?

chcą mieć codzienny kontakt z przyrodą?

lubią kupować rośliny, ale nie mają ich dłużej jak 3 miesiące?

mają pasję do poznawania roślin i dbania o nie?

Sprawdź, czy eBook o pielęgnacji roślin jest dla Ciebie KLIKAJĄC TUTAJ.

eBook "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Skorzystaj z Konsultacji Roślinnych Online:

Spotkanie online, podczas którego przedstawisz mi swoje roślinne problemy. Ocenię stan zdrowia roślin, dobiorę rośliny do Twojego wnętrza, wskażę preparaty i materiały, które warto zastosować w Twoim przypadku.

Konsultacje Roślinne Online

Jak wygląda Konsultacja?

Pisemna rozmowa ze mną – poprzez wiadomość prywatną na Instagramie/Facebooku, czy e-mail.

Karta Konsultacyjna – miejsce na fotografie roślin i opis ich dolegliwości.

Diagnoza i zalecenia – gotowe do wdrożenia informacje przekazane krok po kroku, by skutecznie wyleczyć rośliny.

Konsultacje roślinne online, to propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia w pielęgnacji swoich roślin na już, szybkiej interwencji, rozwiania swoich wątpliwości i obaw.

Więcej na temat Konsultacji Roślinnych online dowiesz się KLIKAJĄC TUTAJ.

Skonsultuj swoje rośliny doniczkowe