Jak dobrać rośliny do warunków świetlnych w naszym mieszkaniu? Który parapet okienny będzie najodpowiedniejszy dla posiadanych gatunków roślin? Czy firanki wpływają na ilość światła docierającego do roślin? Poszukajmy dziś odpowiedzi na te pytania.

Skąd pochodzisz? 😉

W każdym z mieszkań panują inne warunki świetlne. Ba, każdy z pokoi różni się poziomem oświetlenia. Wpływ ma na to wiele czynników. Przede wszystkim lokalizacja naszego mieszkania na kuli ziemskiej, gdyż promienie słoneczne będą miały różny kąt padania i różne natężenie w zależności od szerokości geograficznej.

Przykładowo, gdy mieszkasz w pochmurnej Norwegii to możliwe, że szukasz sposobów na to, jak wpuścić do mieszkania większą ilość światła, natomiast mieszkając na słonecznej Malcie będziesz robił wszystko, aby ograniczyć uciążliwe promienie słoneczne niemiłosiernie nagrzewające wnętrze budynku. Idąc dalej tropem geograficznym, wpływ na ilość światła w mieszkaniu ma również pora roku. Na przykład w okresie zimowym do Polski dociera zdecydowanie mniej promieni słonecznych niż dzieje się to latem. Wiadoma sprawa.

Nie da się nie zauważyć, że życie części społeczeństwa w dużym stopniu ograniczyło się do wielogodzinnego przebywania w czterech ścianach. Większość naszego dnia spędzamy w budynkach, szczególnie teraz, gdy przyczyniła się sytuacja na Świecie. Sprawia to, że niezależnie w jakiej części Świata żyjemy, dociera do nas podobna ilość promieni słonecznych – czyli bardzo mała ilość wpadająca przez okna. Mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, kąpiąc się w promieniach Słońca, co przyczynia się do wielu dolegliwości zdrowotnych w tym na przykład skutków niedoborów witaminy D.

Dokładnie tak samo jest z naszymi roślinami doniczkowymi. Pochodzą z przeróżnych stref geograficznych, najczęściej jednak z rejonów tropikalnych. Ich kuzyni w naturalnym środowisku mają światła pod dostatkiem. My przynosimy je do środowiska naszych mieszkań, które całkowicie różni się od tego, do którego są ewolucyjnie dostosowane. Chcąc cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami, powinniśmy poznać gusta posiadanych roślin i jak najlepiej dostosować warunki w mieszkaniu do ich indywidualnych preferencji.

 

Czym jest światło słoneczne i dlaczego jest tak ważne dla roślin?

Energia słoneczna jest dla roślin jednym z podstawowych elementów potrzebnych do przeprowadzania życiowych procesów takich jak: kiełkowanie, wzrost, fotosynteza, kwitnienie, dojrzewanie nasion i owoców. 

W procesie fotosyntezy rośliny przetwarzają najdrobniejszą cząsteczkę światła jaką jest foton, w pożywienie. Proces ten zachodzi w zielonych częściach rośliny wyposażonych w struktury o nazwie chloroplasty, które zawierają zielony barwnik – chlorofil. Odpowiada on za zamianę energii słonecznej, dwutlenku węgla i wody w cukier oraz tlen.

W moim odczuciu dzieje się tam magia – rośliny żywią się… Słońcem. Dyzio Marzyciel mógł tylko pomarzyć o słodyczach z nieboskłonu, o sięganiu po chmury będące lodami malinowymi. Dla roślin to codzienność, mają słodkości ze Słońca. Ale popłynęłam… Do brzegu!

Strony świata a ilość światła w mieszkaniu

Za pomocą aplikacji w telefonie typu kompas, sprawdź na jaką stronę świata skierowane są okna w Twoim mieszkaniu. Niby banalne, ale w oparciu o warunki świetlne panujące w pomieszczeniu łatwiej będzie rozmieścić rośliny z uwzględnieniem ich indywidualnego zapotrzebowania na światło. Zapamiętaj który z parapetów to wystawa południowa, który wschodnia czy zachodnia, który północna. Obserwuj jak w ciągu dnia zmienia się na nich oświetlenie. 

Parapet okna skierowanego na południenajwięcej światła – będzie nieodpowiedni dla wielu gatunków roślin. Docierające do niego światło jest zdecydowanie za ostre dla delikatnych liści większości gatunków roślin. Intensywność promieni słonecznych potęguje dodatkowo szyba. Poradzą sobie tu jedynie najwięksi twardziele pochodzący ze środowisk pustynnych. Będą to ananasy, sukulenty w tym kaktus, aloes, agawa, grubosz. Ostre, intensywne południowe słońce złagodzić można roletami np. z delikatnej tkaniny przepuszczającej światło czy roletami bambusowymi. Jeżeli liście rośliny otrzymują zbyt intensywne światło, dochodzi do ich uszkodzenia. Poparzone tkanki zamierają i brązowieją. 

Parapety o wystawie wschodniej i zachodniejśrednia ilość światła – dostarczają roślinom delikatnego światła, odpowiedniego dla większości gatunków roślin doniczkowych. Promienie słońca docierają tu tylko przez kilka godzin o wschodzie lub zachodzie słońca, przy czym są łagodne. Nie uszkodzą delikatnych komórek liści, dostarczą za to dużo energii potrzebnej do procesu fotosyntezy.

Parapet okna skierowanego na północ najmniejsza ilość światłato świetne miejsce dla roślin nie tolerujących bezpośrednich promieni słońca, jak paprocie typu nefrolepsis, orliczka, czy z rodziny marantowate np. maranta, ctenanthe, calathea. Północna wystawa jest również dobra do ukorzeniania sadzonek roślin.

 

Elementy zatrzymujące, filtrujące i odbijające promienie słońca docierające do mieszkania

Zastanów się czy na zewnątrz, za oknem  znajduje się coś, co ogranicza dostęp światła do wnętrza Twojego mieszkania? Może za oknem rośnie wysokie drzewo, blisko stoi sąsiednia kamienica, może cień rzuca balkon sąsiada z góry albo zadaszony taras? Wszystko to zmniejszy ilość tak ważnych dla roślin promieni słonecznych, docierających do wnętrza Twojego mieszkania.

 Jeśli okno zacienione jest balkonem sąsiada z góry, to do pokoju wpada o wiele mniej promieni słonecznych, niż przez okno skierowane na tą samą stronę świata ale bez balkonu.

Przyjrzyj się poniższym wskazaniom luksomierza wykonanym o godzinie 11:00 na parapetach okien o wystawie północno-wschodniej:

  • w pokoju z balkonem przyrząd rejestruje 4 670 lux;
  • w pokoju bez balkonu przyrząd rejestruje 8 580 lux

Niby tylko balkon, a zobacz jak ogromna jest różnica!

Zobacz również wyniki z godziny 14:00 z okna o wystawie północno-zachodniej z firanką typu zazdrostka:

  • bez zazdrostki luksomierz wskazał 3 770 lux;
  • za tą firaneczką luksomierz wskazał 1 321 lux.

Niesamowite ile światła zatrzyma bądź odbija ten cienki, niewinnie wyglądający materiał! Zastanawiając się gdzie naszej roślinie będzie najlepiej, dobrze zwrócić uwagę na te szczegóły.

Jak widać wiele czynników ma wpływ na ilość światła w mieszkaniu, a różnice mogą być ogromne!

Czym jest lux?

Luks (lux, lx) jest jednostką natężenia oświetlenia, która mówi nam ile światła (a dokładniej ile fotonów – cząsteczek światła niosących energię) pada na 1m2.

Spójrz ile wynosi natężenie światła w naszym otoczeniu:

  • w letnie słoneczne popołudnie natężenie światła na zewnątrz dochodzi do 100 000 lux;
  • w zachmurzony dzień natężenie światła słonecznego na zewnątrz wynosi około 1 000 – 5 000 lux;
  • oświetlony pokój biurowy, zgodnie z zasadami BHP, powinien mieć minimum 500 lux;
  • wschód lub zachód słońca w bezchmurny dzień daje 400 lux;
  • oświetlenie salonu to około 100 lux.

Hmm mówisz, że rośliny stoją za firanką okna skierowanego na północ? Czy aby dobrze się tam czują i zdrowo wyglądają? Jeśli tak, to znaczy, że wybrałeś odpowiednie gatunki roślin i znasz ich preferencje co do kąpieli słonecznych 🙂 

Stopień oświetlenia naszych mieszkań powinien mieć wpływ na wybierane przez nas gatunki roślin

Ilość luksów docierających do naszych parapetów, w dużej mierze decyduje o tym, jakie gatunki roślin będą się tam dobrze czuły.  Jeżeli potrafimy przeanalizować ilość światła w mieszkaniu łatwiej nam znaleźć odpowiednie gatunki roślin. Pozwala nam to dokonywać przemyślanych zakupów i cieszyć się zdrowymi roślinami, które nie wymagają od nas kombinacji alpejskich, aby jakoś utrzymać je przy życiu. Po prostu służą im panujące u nas warunki, co oszczędza nam wiele nerwów i frustracji. 

Obserwuj jak stopień oświetlenia danego parapetu zmienia się w ciągu dnia. Potrafisz już ocenić intensywność światła na parapetach, którymi dysponujesz?

Rozmieść więc na nich rośliny tak, aby były szczęśliwe z ilości otrzymywanych promieni słonecznych. Obserwuj je. Wyglądam zareagują na nowe stanowisko. Powiedzą Ci czy jest im tu dobrze czy nie.

 

W przyszłym tygodniu cz. 2 tematu światła w życiu roślin doniczkowych. 

Zbadamy natężenie światła w głębi mieszkania. Sprawdzimy dlaczego 2 m od okna to w wielu przypadkach granica w jakiej możemy ustawić rośliny.

Poszukamy roślin bezpiecznych dla zwierząt i podzielimy je na 3 grupy: na rośliny żądające światła, lubiące światło i lubiące światło rozproszone.

Czy do każdej z powyższych grup znajdziemy rośliny, które nie będą szkodziły zwierzakom? Spróbujmy przedrzeć się przez gąszcz różnych gatunków roślin i takie odnaleźć!

Woda w chemii kryje się pod nazwą monotlenek diwodoru. Roślinom potrzebna jest do wytworzenia pożywienia w procesie fotosyntezy. Natomiast na jednym z osiedli w Opolu, ten niebezpiecznie brzmiący związek chemiczny, stosowany jest w przestrzeni publicznej, aby zapobiegać pozostawianiu psów przed witryną sklepową 😀

eBook: "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Czy należysz do osób, które:

posiadają rośliny w domu/mieszkaniu/lokalu, ale nie wiedzą jak sie nimi opiekować, a chciałyby mieć zieloną przestrzeń?

za pomocę roślin chcą stworzyć niepowtarzalny, egzotyczny klimat w swoim domu/mieszkaniu/lokalu?

chcą mieć codzienny kontakt z przyrodą?

lubią kupować rośliny, ale nie mają ich dłużej jak 3 miesiące?

mają pasję do poznawania roślin i dbania o nie?

Sprawdź, czy eBook o pielęgnacji roślin jest dla Ciebie KLIKAJĄC TUTAJ.

eBook "Rośliny domowe - Pielęgnacja"

Skorzystaj z Konsultacji Roślinnych Online:

Spotkanie online, podczas którego przedstawisz mi swoje roślinne problemy. Ocenię stan zdrowia roślin, dobiorę rośliny do Twojego wnętrza, wskażę preparaty i materiały, które warto zastosować w Twoim przypadku.

Konsultacje Roślinne Online

Jak wygląda Konsultacja?

Pisemna rozmowa ze mną – poprzez wiadomość prywatną na Instagramie/Facebooku, czy e-mail.

Karta Konsultacyjna – miejsce na fotografie roślin i opis ich dolegliwości.

Diagnoza i zalecenia – gotowe do wdrożenia informacje przekazane krok po kroku, by skutecznie wyleczyć rośliny.

Konsultacje roślinne online, to propozycja dla osób, które potrzebują wsparcia w pielęgnacji swoich roślin na już, szybkiej interwencji, rozwiania swoich wątpliwości i obaw.

Więcej na temat Konsultacji Roślinnych online dowiesz się KLIKAJĄC TUTAJ.

Skonsultuj swoje rośliny doniczkowe