Monstera Adansona (Monstera adansonii), nazywana także Monstera 'Monkey Mask’, jest interesującym pnączem z rodziny obrazkowatych (Araceae), do której należy również np.:
– Monstera dziurawa (Monstera deliciosa),
– Filodendron pnący (Philodendron scandens),
– Epipremnum złociste (Epipremnum aureum),
– Scindapsus pstry (Scindapsus pictus).
W naturze monstera występuje w gorących i wilgotnych lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, z tego względu większość uprawianych w mieszkaniu roślin obrazkowatych przez cały rok wymaga podwyższonej wilgotności i dość wysokiej temperatury powietrza wynoszącej 18 – 24 stopni C.
Monstera 'Monkey Mask’ tworzy pędy z zielonymi, lekko wydłużonymi, całobrzeżnymi, pofalowanymi i zagadkowo błyszczącymi liśćmi w kształcie serca, zdobionymi intrygującymi otworami, których pochodzenie moja babcia przypisała atakowi szkodników
Te fantazyjne kształty liści chronią roślinę przed uszkodzeniem podczas tropikalnych ulew i wiatrów w jej naturalnym środowisku.

.
Liście młodej monstery Adansona wyrastają bardzo chaotycznie i często będąc jeszcze zwinięte w rulonik natrafiają na dziurę w starszym liściu, przerastają przez nią i próbują się otworzyć. Skutkuje to niestety uszkodzeniem liści, warto więc od czasu do czasu obejrzeć listowie i w razie potrzeby pomóc niesfornym maluchom 

.
Pędy monstery dorastają do 100 cm i chętnie pną się po podporach np. palikach owiniętych matą kokosową, mocując się do nich za pomocą korzeni powietrznych. Monstera równie dobrze wygląda ustawiona na podwyższeniu gdzie przewisające pędy mogą prezentować niesamowitą kaskadą perforowanych liści.
.
Jest to gatunek o małych wymaganiach uprawowych, dobrze znoszący warunki panujące w mieszkaniu. Stanowisko dla monstery powinno być jasne do rozproszonego, takie właśnie warunki ma w naturze pod koronami gęstych drzew.
.
Podłoże do uprawy powinno być rozluźnione i przewiewne, z dodatkiem chipsów kokosowych, perlitu. Monstera lubi stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża, nie znosi natomiast zastoju wody w doniczce. Dobrze co kilka tygodni wziąć roślinę pod prysznic i opłukać liście. Przesadzamy raz na 2-3 lata do większej donicy. Starszym okazom wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi. W okresie od wiosny do jesieni warto stosować odżywkę dla roślin domowych, aby dostarczyć potrzebne do wzrostu substancje odżywcze.
I teraz najlepsze, czyli rozmnażanie
Monsterę najłatwiej rozmnożyć poprzez sadzonki wierzchołkowe lub fragment pędu.
.
Pobieramy pęd wierzchołkowy z 3-4 liśćmi oraz widocznymi korzeniami powietrznymi, sadzimy bezpośrednio do doniczki i podlewamy tak, aby utrzymać stale wysoką wilgotność podłoża.
.
Podobnie z fragmentami pędu posiadającymi minimalnie jedno oczko z liściem i korzeniem powietrznym.
.
Roślina ukorzeni się po kilku tygodniach.
.
Pędy można także ukorzenić w naczyniu z wodą a następnie posadzić w doniczce, do tego celu możemy wykorzystać fragmenty bez widocznych korzeni.
.
Monstera Adansona jest dość ekspansywna i już za kilka tygodni będzie gotowa na kolejne cięcie pędów, można nią obdarować sporą grupę znajomych 
